Prezentace dobového tábora, zbraní a zbrojí

Naše stany z 15. století poslouží jako výborná kulisa k dokreslení vaší akce, když od táborového ohniště zavoní vůně bylinných čajů. Každý si do ruky vezme repliku meče. Repliky vybavení jsou stylizováno do období 15.století ve střední Evropě.

Přehled vybavení:

 • Čtyři šlechtické stany - osmistěnný o průměru 4m
 • Plátěný přístřešek - o rozměrech 6x6m, slouží k prezentaci vybavení i za deštivého počasí a ochrání před sluncem.
 • Dřevěné lavice, stoly, stoličky, stojany na zbraně aj.
 • Chladné zbraně (meče, tesáky, rapíry, dřevcové zbraně, dýky, pukléře, erbové štíty, pavéza aj.) - vše vystavené na dřevěných stojanech s možností ukázky návštěvníkům. Návštěvník si může meč řádně osahata a prohlédnout.
 • Dřevěné, hliněné a proutěné vybavení- k dokreslení atmosféry, ve většině případů ruční výroby a dobového vzhledu.
 • Táborové ohniště - kovaná trojnožka s ochrannou plotnou na rozdělání ohně vybavenároštem, kotlíky, kovanou naběračkou s možností rozdělání ohně a opékání masa nebo vaření bylinného čaje nebo polévky.
 • Historické kostými a doplňky– repliky lněných košil, soukenné kabátce, kožené doplňky ... samozřejmé odění účinkujících.

 • rekonstrukce tábora šlechtické a důstojnické stany prezentace zbraní

  zbrojnice s prezentací výzbroje ohniště nepoškozující trávník stan

  přístřešek pro prezentaci řemesel loukoťová konstrukce stanů členové spolku v kostýmech  Hry pro děti s historickou tématikou

  Různá stanoviště s drobnými hrami s historickou a šermířskou tématikou jsou určena nejen pro dětské dny, ale i městské slavnosti, zámecké dny, firemní akce atp.
  Sekání do brambory
  Děti i dospělí si můžou vyzkoušet, že zacházet s mečem, a ještě ke všemu se někam trefit přesně, není vůbec jednoduché!  Děti se chopí jednoručního meče a na chvíli pocítí jeho tíhu v rukou.
  Boj obušky
  Aktivita určená nejen pro děti. Bojuje se bezpečnými molitanovými obušky na vratké desce nebo v ringu. Děti se na chvíli promění v udatné šermíře a doslova propadnou lítým bojům se svými kamarády.
  Lukostřelba
  Aktivita vyžadující vhodné prostředí je spojena s většími finančními náklady, ale i přes to patří k nejoblíbenějším. Dětské luky, sportovní záchytná síť, a samozřejmě odborný dohled. To vše je lákadlem nejen pro děti, ale i rodiče. Pro realizaci je zapotřebí dostatečný prostor a oblast za terčovnicí bez pohybu návštěvníků pro zajištění bezpečnosti.
  Vrhací sekery
  Ocelové vrhací sekery se čtyřmi hroty, zaručují velkou pravděpodobnost zaseknutí do dřevěné terčovnice. Tuto aktivitu mohou pod odborným dohledem vyzkoušet všechny děti od školního věku.

  lukostřelba vrhaní seker sekání zemáků mečem bubeník  Prezentace starých řemesel

  Psaní brkem
  Možnost uchopit prostý husí brk omočený v inkoustu a dle přiložených vzorů vyzkoušet komplikovanost psaní tímto archaickým nástrojem. Zpracování ovčí vlny
  Kramplování ovčí vlny - Dnes již povětšinou zapomenutá činnost, jež byla součástí procesu zpracování vlny a jejímž principem bylo vyčesání vlny před dalším užitím. Činnost je k předvedení na malém ručním kramplu a mohou si ji vyzkoušet i děti (od) školního věku. Stovky malých háčků na dvou kartáčích dovedou z vypravené ovčí vlny udělat  načechraný  materiál vhodný pro spřádání nebo plstění.
  Spřádání na kolovrátku - Tato činnost je obecně známa, avšak její přesné provedení bývá již většinou překvapením. Na akci k vám přivezeme opravený starý dřevěný kolovrátek a na něm vám ukážeme, jak se spřádá pravá příze z ovčí vlny. Starší děti a  dospělí si pak mohou zkusit práci na ručních vřetánkách.
  Pletení tkanic na lucetu - Ukázka výroby vlněných tkanic s pomůcku dřevené vidlice, kterou si mohou vyzkoušet i návštevníci.
  Ruční šití a zdobení kůže
  Kůže byla v minulosti jeden z nejběžnějším materiálů k výrobě, jež si ponechává svou popularitu i v  dnešní době. Prezentace se skládá z ukázky šití na celodřevěné replice sedlářského verpánku, replik některých kovaných nástrojů, jako jsou kleště, sedlářský nůž, nůžky, šídla, knajp aj. Výroba je čistě ruční z hovězí hlazenice pomocí lněné nebo konopné dratve protahované pryskyřičnou smůlou. Přesto využíváme k výrobě i moderních prvků, jako jsou jehly atp. Uvidíte opasky, pochvy na meče, tašvice a další výrobky, jež jinak běžně shlédnete jako doplňky našich kostýmů.


  tkalcovský stav kolovrátek ruční vřetánka kovář

  krampl práce na stavu lucetky

  dráteník vaření na ohni příprava jídla informační panely

  písařský stolek písař rozdělávání ohně

  brašnář kožené výrobky opasky